Városfelfedező, kincskereső nyomozós játék Budapest emléktábla II. kerület

Nézz fel, itt egy emléktábla van! * Híres nők emlékezete Nőnapon

Egy építész barátom egyszer azt mondta, hogy ha hirtelen eltűnnének a városban a földszinti portálok, velük az utcanév táblák, és helyüket az épületek első szintje foglalná el, akkor a városlakók elvesztve korábbi tájékozódási pontjaikat zavarodottan keringenének a városban. Mert a napi rohanásban alig néztek fel az épületek magasabb szintjeire, nem ismerik, nem ismernék fel az ornamentikát, a díszes vagy éppen málló, olykor még golyó lyugatta vakolatot. Mindazt ami szép az építészetben.

Nem úgy a vezetett városnézések, városi séták, tematikus séták során, amikor is a vezető kifejezetten kéri, hogy nézzetek fel, mert itt egy hírességről megemlékező tábla van az épület falán, vagy nézz le, mert itt egy botlatókő, vagy botlókő, a nemzetiszocializmus áldozatai előtt tisztelgő, macskakőre rögzített 10×10 centiméteres réz emléktábla, amelyeket az áldozatok egykori lakhelye előtt helyeznek el a járdába süllyesztve.

A Nyomozz Velünk kültéri városfelfedező játékaiban mi is gyakran használjuk ezeket a térelemeket, mert lényeges információt közvetítenek a múltról, és hosszas kutatás során olyan tényeket osztunk meg játékosainkkal, amelyek nem találhatók meg sem a történelemkönyvekben, sem pedig a legtöbb utikönyvben. És ezt játékosaink nagyra értékelik.

És ekkor szembejön egy nagyszerű kezdeményezés a II.kerületben: „Nézz fel,  itt egy emléktábla van!

Idézet Őrsi Gergely polgármester 2022. március 9-i posztjából:

„Figyelemfelhívó jelzéseket helyeztünk ki nőnap alkalmából a II. kerületben nők emlékét őrző emléktáblákhoz.
Sokszor észre sem vesszük, ha elhaladunk egy-egy emléktábla mellett. Tekintetünket, figyelmünket könnyen elkerülik az épületek síkjában elhelyezkedő táblák.
Viszont gyakran pillantunk a lábunk elé, amikor sétálunk, ezért úgy döntöttünk, hogy figyelemfelhívó jelzéseket helyezünk ki a kerületi emléktáblák elé a járdára, hogy amikor lehet, kicsit megálljunk, felpillantsunk és elolvassuk, ki élt vagy alkotott abban a házban, ahol az emléktábla helyet kapott.
Idén nőnapon elsőként női példaképekről állított emléktáblák alá helyeztünk el figyelemfelhívó jelzést.”

Izgalommal várjuk a folytatást.

Hozzászólás, vélemény