Városi tematikus séta Budapest Digitális turizmus 2021

Városi séta Budapest – Digitális turizmus, digitális idegenvezetés 2021

Turizmus és idegenvezetés a pandémia idején

A COVID-19 járvány számos ágazatot igencsak érzékenyen érintett, különösen a turizmust, az idegenforgalmat. Amíg nem áll rendelkezésre hatékony oltóanyag, az idegenvezetők, a TDM menedzserei és az utazásszervezők megfizethető technológiai alternatívákat keresnek, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy folytassák üzleti tevékenységüket, miközben elősegítik a társadalmi távolságtartást, és biztonságos és fenntartható utazást garantálnak a látogatók számára.

Vajon miképp fogja megváltoztatni a budapesti séták, séta programok turisztikai kínálatát és szervezését a COVID-19 járvány? Mi lesz a második hullám lecsengését követően? És mi várható 2021 tavaszán és nyarán?

A légitársaságok már készülnek arra az időszakra, amikor a bezártságból menekülni készülő tömegek a most még csak hírből ismert vakcinákkal (2020. novemberében járunk e cikk írásakor) megfékezett járványt követő időszakban tömegesen felmerészkednek a fedélzetre, és végre eljuthatnak egy régóta vágyott egzotikus helyszínre.

Ez még nem holnap lesz sajnos, és addig is a belföldi úticélokat, és remélhetőleg Budapestet is választják a kikapcsolódni vágyó hazai turisták, vendégek, és a tematikus városnéző séták, rendhagyó városnézések, kültéri városfelfedező játékok gazdag kínálatában biztosan megtalálják a nekik tetszőt.

EU digitális turizmus 2018-2021

A jelenlegi helyzet már elindított a turizmusban, az idegenforgalomban egyfajta forradalmat, arra kényszerítve a szektort, hogy újra feltalálja önmagát, és megújuljon azáltal, hogy felgyorsítja egy olyan ágazat digitalizálódását, amely többnyire továbbra is analóg rendszereket használ.

A digitalizálási projekt minden bizonnyal már számos turisztikai, idegenforgalmi vállalkozó tervében szerepelt, mielőtt a vírus felforgatta volna a világot, így valószínűleg most a kényszerű szünet alatt gyorsítanak is az ötletek megvalósításán.

Mert nyilvánvaló, hogy az idegenforgalmi szektor ez idő tájt átalakuláson megy keresztül, mind a vállalkozók folyamataiban, mind pedig a turisták utazási és szolgáltatás választási szokásaiban.

Digitális turizmus idegenvezetés EU 2021Tudni kell, hogy ezeket a változásokat nem a pandémia indította el. Itt van például az EfVET, amely egy egyedülálló, egész Európára kiterjedő szakmai szövetség, amelyet minden európai országban a műszaki és szakképzés (TVET) szolgáltatói hoztak létre még 2018-ban. Feladata a technikai és a szakképzés elősegítése és gazdagítása transznacionális együttműködés és az intézmények páneurópai hálózatának kiépítése révén. Küldetésük szerint a turisztikai ágazat digitális fejlesztése elengedhetetlenné vált a versenyelőnyök megszerzéséhez és hogy az ajánlatok mind pontosabban megfeleljenek a célközönség igényeinek. Ezért született meg a KA3 DIGITAL TOURISM projekt. További részletek az alábbi linkeken: honlap: DIGITAL TOURISM – ERASMUS + Facebook: fb.com/Digital_Tourism Instagram: digitaltourismeu

Nyílt egyetemi (Open Uni) képzések is rendelkezésre állnak persze. Itt egy jó példa Finnországból, Digital Tourism Business, 2020-2021, ugyan már lezárult a regisztráció, de biztosan egyre több hasonló ajtó nyílik ki a közeljövőben. Elnézést, hogy magyar példát most nem sorolok itt fel, de amikor ilyen felhívással találkoztam, hogy „Váljon csupán 8 hét alatt digitális utazási és turisztikai szakemberré!„, akkor a magyar nyelvő keresést felfüggesztettem…

Klasszikus eszközök az idegenvezetésben, 2021-ben is?

Nem vagyunk turisztikai szakemberek, de nem éppen rövid életünk során számos hazai és külföldi vezetett túrán, a.k.a idegenvezetésen vettünk részt, és módfelett zavarónak találtuk, hogy az idegenvezető által felmutatott A/4 méretű, amúgy nagy gondossággal összeállított, jó esetben leporellóba fűzött korabeli képek és dokumentumok csak kis részét láttuk, láthatták a résztvevők, nem is beszélve azokról, akiknek épp háttal állt az idegenvezető, vagy éppen nem figyeltek.

Az idegenvezető kezében tartott tablet digitális értelemben előrelépésnek tűnik a leporellóhoz képest, de nem tűnt minden esetben jó megoldásnak, minthogy csak egy van belőle, nem jár kézről-kézre különösen járvány idején, mérete kisebb, mint A/4, valamint többnyire tükröződik az üveg felülete, így talán még kevesebben élvezhetik a vizuális kiegészítéseket, azaz szegényebben távoznak a vezetett túráról.

Nézzünk egy friss példát (2020. november), egy valós Facebook bejegyzést egy olyan személytől, aki az utóbbi években gyakori résztvevője volt több cég és idegenvezető kínálta tematikus, történelmi városnéző sétának Budapesten.

„Attól félek, hogy ha marad a másfél méteres távolságtartás a csoportokban, idegenvezetőnknek (neve maradjon titokban) minden képet újra kell nyomtatnia A/3 méretben. A … szemléltetőeszközöket pedig már végképp nem fogja tudni körbeküldeni.”

Akkor most tényleg az a megoldás, hogy minden túra és idegenvezetőnek A/3-as méretben lesz szükséges kinyomtatnia a képi anyagát, amit magasra emelve hordoz majd körbe, így biztosítva, hogy egyik résztvevő se maradjon le az információról, élményről? Lássuk be, ez nem tekinthető innovációnak a digitális turizmus korában.

Na, de akkor hogyan lehet továbblépni erről a szintről?

Mielőtt megpróbálnánk választ adni a kérdésre, nézzünk néhány élő példát az alábbi képgalériában:

WordPress Gallery Plugin

Innovatív és alternatív megoldások a fenntartható turizmusért

A jó hír, hogy már a pandémiát megelőző években is rendelkezésre álltak olyan digitális eszközök, amelyek lényegében lehetővé tették a vezetett túrák és idegenvezetések biztonságos és élményközpontú megszervezését – A/4-es leporelló nélkül is.

Egyre inkább jellemző alternatíva egy túra és útvonalának digitalizálása, részben azért, hogy a látogató ezt önállóan végigjárhassa, és így csak saját eszközre van szüksége a látnivalók megtekintéséhez, információk, élmények megszerzéséhez, azok élvezéséhez.

Ez a tendencia már elérte az aktív turizmust is, például gyalogos, kerékpáros vagy természetjáró utakat, ahol a szabad ég biztosítja a látogató egészségének biztonságát.

Európa szerte egyre több megoldás született már, amelyek lehetővé teszik az önvezérelt útvonalak létrehozását audió vagy videó útmutatókkal, további szórakoztató elemeket adva mini játékokkal és kihívásokkal, feladatokkal.

Felmerül a kérdés, hogy a digitalizációban is gondolkodó, újításokra törekvő és a maximális biztonságot szem előtt tartó túra és idegenvezetők felismerik-e ezt a lehetőséget, valamint, hogy hajlandók-e befektetni ilyen fejlesztésekbe. Felismerik-e vajon, hogy a fent említett önvezérelt, azaz idegenvezető nélküli városnézés anyagát egy applikációba szerkesztve az általuk vezetett csoportok tagjainak „kezébe tudják adni”, akik mobil eszközükön, az ingyenes appban magukkal vihetik majd az élményt.

A kültéri városi séták színteréről térjünk be most egy múzeumba. Közismert, hogy ma már a múzeumlátogatók is egyre magasabb igényeket támasztanak, elvárásaik már túlmutatnak a műtárgyak és emlékek megtekintésén, látványra, szórakozásra, összeségében élményekre vágynak.

Az audió és tourguide megoldások ezeket az igényeket tökéletesen kiegészítik, csakhogy ezek a kézről kézre adott eszközök fertőzésforrások, és még ha nyitva is tarthat egy múzeum pandémia esetén, nem biztos, hogy a látogatók használni fogják az idegenek kezén átment eszközöket.

Sokkal inkább bíznak majd saját mobiljukban.

És itt kanyarodunk vissza az idegenforgalom, a turizmus, az idegenvezetés digitalizációjához, mint kiaknázatlan lehetőséghez.

Mielőtt mi a Nyomozz Velünk kültéri városfelfedező, beltéri kincskereső és csapatjátékaihoz kiválasztottuk a számunkra legideálisabb platformot, rengeteg olyan megoldással találkoztunk, amely gyakorlatilag módosítás nélkül megfelelne. Ezek között van olyan is, amely bevételi forrást kínál azoknak az idegenvezetőknek, akik korlátozott szolgáltatási időszakokban továbbra is nyereségessé akarják tenni túráikat.

Persze nagy a szórás az ilyen szolgáltatások között, és minthogy nem magyar vállalkozásokról van szó, plusz költséget jelenthet a magyar kezelőfelület kialakítása, de mindenképpen érdemes körbenézelődni jól irányzott Google kereséssel, és belekezdeni a turisztikai folyamatok digitalizálásába.

Ha érdekel, hogy a Nyomozz Velünk applikáció milyen felhasználási területeken alkalmazható még az általunk fejlesztett kültéri városfelfedező, beltéri kincskereső és csapatjátékokon kívül, kattints a jobb oldali képre, és nézd át a céges honlapunkon található információkat.

Ha fantáziát látsz az alkalmazásban, vagy bármi kérdésed lenne, keress bennünket, beszélgessünk a lehetőségekről.

Ez az írás, még 2020 novemberében készült. A gondolatmenetet egy újabb, 2021. januári bejegyzésben fűzzük tovább. Kattints, ha érdekel >>>

Hozzászólás, vélemény